Dla pracowników i doktorantów UMK przeprowadzone zostaną kursy z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących metod chemii obliczeniowej. Jest to wynikiem coraz bardziej popularnego używania rozważań teoretycznych zarówno do potwierdzania wyników eksperymentalnych, jak i projektowania samego eksperymentu.
Proponowane są kursy z zakresu chemii obliczeniowej i modelowania molekularnego obejmującego podstawy różnych metod obliczeniowych używanych w chemii, biologii i fizyce (obliczenia ab initio, klasyczna dynamika molekularna, dynamika ab initio), podstawy chemoinformatyki i wstęp do projektowania leków. Głównym celem kursów jest zapoznanie słuchaczy z podstawową terminologią chemii obliczeniowej i prezentacja zagadnień, które mogą być rozwiązywane z wykorzystaniem metodologii modelowania molekularnego.
Uzyskane umiejętności pozwolą uczestnikom na samodzielne zaplanowanie i wykonanie prostych obliczeń stanowiących część ich pracy badawczej.
Treści omawiane podczas zajęć nawiązywać będą do przykładów zaczerpniętych z laboratoriów organicznych, biochemicznych czy materiałowych. Podczas kursów prowadzone będą zajęcia teoretyczne (wykłady) oraz bezpośrednio z nimi związane zajęcia praktyczne (pracownia komputerowa). Część praktyczna nastawiona będzie na indywidualną pracę uczestników szkoły przy komputerze wspomaganą przez prowadzących zajęcia. Zajęcia odbywać się będą w salach Wydziału Chemii UMK.
Kurs będzie rozpoczynał się dwa razy w roku na przełomie stycznia i lutego oraz we wrześniu, aż do czerwca 2015 roku.